Türkçe
2011 Faaliyet Raporu

        2011 yılınızı Size ve Ailenize sağlıklı, huzurlu, mutlu, başarılı günler getirmesi dileğiyle kutlarım

        Yeni yılda ülkemizin aydınlık günlere ulaşması ve başta kadınlara yönelik şiddet  olmak üzere yaşanan tüm olumsuzlukların son bulmasıelele vermenin, dayanışma içinde olmanınBİZ diyebilmenin gerçekleşmesi
   umuduyla...

 Sevgilerimle
    
Nazan Moroğlu
   TÜKD Genel Başkanı 

 

        Gökhan Külahçı ve Galip Hakan Külahçı’nın babası Albay Süleyman Külahçı adına yaptırılan  okulun açılıına derneğimizi temsilen başkanımız Sibel Hasırcıoğlu,saymanımız Serap Demircan ve yönetim kurulu üyemiz Canan Cingöz katıldılar.Bursiyerlerimize gönüllü olarak katkıda bulunan Art Mimarlığın babaları Albay Süleyman Külahçı   adına  yaptırdıkları okulun açılış töreni  06.01.2011 perşembe günü saat 10:15 de valimizin katılımları ile oldu,öğrencilerin ve protokolun konuşmaları sonrasında okul açılışı yapıldı ve okul binası gezildi.Hem okul,hemde ana sınıfı gerçekten görülmeye değerdi.Emeği geçenlerin ellerine sağlık... 

         Geleneksel bursiyerlerimizle kahvaltı toplantımız. 08.01.2011 günü saat 10:00 da dernek binasında ,ev sahipliğini  Ayhan Apaydın   ve Hilal Yıldız 'ın yaptığı kahvaltımızda üyelerimiz,bursiyerlerimiz hep birarada idik.

         2011'e Rus klasiklerinin unutulmaz eseri 'ANNA KARENİNAile başlıyoruz. 11.01.2011 salı günü saat:20:00 de Haşim İşcan Kültür Merkezinde izledik.

         ZübeydeHanım Anma Programı 14 Ocak 2010,Cuma 11.00 Zübeyde Hanım Anıtı’na Çelenk Koyma Atatürk Evi Önünde yapıldı. Derneğimizi Sibel Hasırcıoğlu,Zeynep Gülcan ve Leyla Uğur Temsil ettiler. 

        21 Ocak 2011 cuma günü saat 12:00 de aylık düzenlemiş olduğumuz yemeklerimizi artık Antalya Tenis İhtisas Klubü'nde yapıyoruz.Buradaki ilk yemeğimiz çok hoş bir ortamda gerçekleşti misafirlerimiz ve üyelerimiz ile güzeldi..

        27.01.2011 perşembe günü saat 14:00 de yerel televizyon kanalı Akdeniz tv'de psikolog Seçil Özcan Candangil'in sunduğu yansımalar programında kurucu başkanımız Alev Küner ve başkanımız Sibel Hasırcıoğlu derneğimiz ile ilgili olarak canlı yayında idiler.

         27.01.2011 Perşembe günü saat:20:00  Antalya Devlet Tiyatrosunun yeni oyunu ERKEK PARKI adlı oyununu seyrettik.

         05.02.2011 günü saat 20:30 da Akdeniz tv de Halkın Sesi programında derneğimiz temsilen Sezen Güneri Cumhuriyet Güçbirliğinin 275 kadın millet vekili projesi ile ilgili görüşmede izleyiciler ile birlikte idi.Cumhuriyet Güçbirliğinin Antalya’dan 5 kadın  millet vekilinin meclise katılımı çalışmalarının anlatıldığı 16 kişinin katıldığı program soru cevap şeklinde oldukça güzel geçti... 

          18 Şubat 2011 cuma günü saat 12:00 de aylık düzenlemiş olduğumuz yemekleri-mizi artık Antalya Tenis İhtisas Klubü'nde yapıyoruz.Şubat ayı yemeğimize   üyelerimiz bursiyer gönüllülerimiz,misafirlerimizin yanı sıra başlatmış olduğumuz aile içi şiddet projemize destek veren il milli eğitim müdürlüğümüzden yardımlarını esirgemeyen dostlarımız vardı.Görüşülecek konular çok fazla idi bu ayki yemeğimiz uzun sürdü , yapacağımız projeler için büyük destekler bulduk..

         19.02.2011 Cumartesi günü saat:20:00  Antalya Büyükşehir Tiyatrosunun Karaalioğlu Parkındaki salonunda FEHİM PAŞA KONAĞI  adlı oyunundaydık.  

          Fehim Paşa Konağı, oyun yazarlığına 1950'lerde başlayan ve ürettiği yirmi dolayındaki oyunla Türk Tiyatrosuna yön veren isimlerden biri olan usta yazar Turgut Özakman tarafından yazılmıştır.

        Padişah Abdül Hamit saltanatının otuz üçüncü yılında geçen oyunda, halkın boğazını bir mengene gibi sıkan istibdat döneminin son yıllarında yaşanan bir aşk anlatılır.

         Döneminin en güçlü paşalarından olan Fehim Paşa, eski bendelerinden Rasim Baba'nın oğlu Yusuf'u konağın haremine eğlencelik olsun diye alır. Ancak bu gelişme Fehim Paşa Konağı'nda sonun başlangıcı olur. Yusuf Paşa'nın kızına âşık olur ve bu aşka bütün mahalleliyi de ortak eder. En sonunda mahalle sakinleri kızı Paşa'dan isterler. Ama Paşa kızı vermediği gibi, adam tutarak Yusuf'u da öldürtmeye kalkışır.

           Buhranlı geçen bir dönemde, aynı derecede buhranlı bir aşk hikâyesinin anlatıldığı bu güzel komedi toplumumuzun geçmişine de değinerek, bugün adına kıssadan hisse çıkarmaktadır.  

         TürkÜniversiteli Kadınlar Derneği’nin  25 Kasım2010-25.Kasım2011 tarihlerinde  “Aile İçi Şiddetin Önlenmesi” projesi doğrultusunda KONYAALTI  ŞUBESİ olarak  özellikle anne ve çocukları hedef kitle kabul ederek ilköğretim okullarında bu konuda eğitim çalışmaları yapmayı planlamış bulunuyoruz. Antalya Valiliği,İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortak projesi olarak başlatılan Zeytinköy  Sosyo Ekonomik Kültürel Geliştirme Projesine  TÜKD KONYAALTI ŞUBESİ olarak yapacağımız çalışmalar ile katılmış bulunuyoruz.

            ZEYTİNKÖYPROJESİ çerçevesinde Sosyo Ekonomik Kültürel Geliştirme çalışmalarının ilk basamağını HAKKI TATOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU'nda 16.02.2011 tarihinde ana sınıfı velilerine verilecek   DENGELİ BESLENME eğitimi ile   başladık.

             17.02.2011 perşembe günü İnönü İlköğretim okulunda  dengeli beslenme eğitimi verildi,aynı gün dernek binamızda aile içi  şiddet eğitimi ile ilgili  olarak görevlendirilen sosyal hizmetler uzmanlarımız ve ökullarımızın yetkilileri ile çalışma  programlarımızı oluşturduk.

         İlimizdekiresmî, özel ve sivil toplum kuruluşları ile hayat boyu öğrenme alanında birliği ve koordinasyonu sağlamak, etkinlikleri birlikte planlamak, uygulamaya koymak, hizmet tekrarı ve kaynak israfını önlemek ve verimliliği artırmak amacıyla düzenlenen “II. Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyonu İl Toplantısı” 28.02.2011 Pazartesi günü Muratpaşa Otelcilik ve Turizm Lisesi Uygulama Otelinde yapıldı. Toplantıya İl Millî Eğitim Müdürümüz Osman Nuri Gülay başkanlığında, kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile birlikte, halk eğitimi merkezleri müdürleri katıldı.           Derneğimizi II.Başkanımız Zeynep Gülcan ve Canan Cingöz  toplantıda temsil ettiler.İl Milli Eğitim Müdürümüze Zeytinköy projesinde derneğimizede çalışmalarda yer  verip, Aile İçi Şiddetin önlenmesi  projemizi yapabilecek bir alan oluşturabildiğimiz için teşşekkürlerimizi belirttik.

           Ebediyete gocmus aile büyüklerimiz, vatan icin canini vermis sehitlerimiz ve dostlarimiz icin; 1 mart sali gunu dernegimizin onunde, 2 mart carsamba gunude Habipler Alev Küner  Toplum Merkezinde dökturdüğümüz  İzmirLokmasını tüm mahalle sakinleri yediler.ALLAH KABUL ETSİN….

         05.03.2011 günü da saat 10:00  dernek binamızda, evsahipliğini  Nuray Çelik   ve  Vildan Coşkun'un yaptığı kahvaltımız vardı.

             Kepez Belediyesi Tiyatrosunun (KBT),  Cevat Fehmi Başkutun yazdığı  “BuzlarÇözülmeden” adlı oyunu Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri içerisinde 9 Mart 2011 günüsaat:20:00 de Yenimahalle Semt Evinde Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Konyaaltı Şubemizin  Üyelerini, Bursiyerlerini ve dostlarını ağırladı. Gerçekten güzel bir oyun sergileyen Kepez Belediyesi ayrıca bir jest yaparak Dernek Başkanımız n.Sibel Hasırcıoğlu'nu bir plaketle ödüllendirdiler.Derneğimiz adına  kendilerine teşekkür ediyoruz,bizler içinde güzel birgece idi....

             8 Mart Dünya Kadınlar Gününde  protokolün çelenk koyma ve saygı duruşundan sonra kadınlar günü ile ilgili yapılan konuşmalar yağmur altında gerçekleşti.Derneğimizi temsilen dernek başkanımız Sibel Hasırcıoğlu, Canan Cingöz ve İnci Yıldırım tören alanında idiler.

Tüm Kadınlarımızın Kadınlar Gününü Kutlarız...

              Şarampol Düğün Salonunda kadın şenliğimize mahallemizin kadınları yanı sıra Zeytinköy projemizdeki okulların veli ve öğretmenleride katıldılar.

             TÜKD Genel Merkezi tarafından, ''ÖnderKadınlar'' ödülünelayıkgörülenSn.İnciÖzdil'inbu  ödüle layık görülmesi şubemiz üyesi olması nedeniyle Konyaaltı Şubemizi ayrıca gururlandırdı. Türkiye'nin ilk, dünyanın sayılı kadın orkestra şeflerinden biri olarak çalışmalarını gurur ve heyecanla takip ediyoruz; 17.08.2009 tarihinde Cumhuriyet Akdeniz Gazetesinde yayınlanan basın açıklaması o tarihlerde Bursa'ya tayin edilmesi nedeniyleAntalya'dan gördüğü ahde vefayı en güzel şekilde anlatmıştır.Kendisine bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diliyoruz.

        18 Mart 2011 Cuma günü  aylık düzenlemiş olduğumuz yemeğimiz  Antalya Tenis İhtisas Klubü'nde  üyelerimiz,bursiyer gönüllülerimiz,misafirlerimiz ,dostlarımız ile gerçekleşti.

           Broadway'inVazgeçilmezMüzikali' WEST SIDE STORY ' 22.03.2011 Salı günü saat:20:00 de Haşim İşcan Kültür Merkezinde idik.

           Genel Merkez tarafından ''YILIN ÖNDER KADINI'' seçilen Sn:İNCİ ÖZDİL ile 25.03.2011 günü birlikte idik.Yemeğe katılan Saymanımız Av.Serap  Demircan'ın yılın önder kadını ödülü ile ilgili yorumuBol keseden ödüllerin dağıtıldığı günümüzde aldığı ödülü bu kadar hak eden bir insan az bulunuyor. Bir kez daha kendisini kutluyor ve hepimizi gururlandırdığını tekrarlamak istiyoruz. Aynı zamanda Şubemiz üyesi olan Sn.İnci Özdil ve Sn.Sıdıka Özdil ile bir arada olup müzikten siyasetten dünyadan ve hayattan konuşmak çok güzeldiKatılan üyelerimiz ve İnci Özdil ile hasret giderdik...

           02.04.2011 cumartesi günü saat:10:00 da Lütfiye Küner Toplum Eğitim merkezimizde bursiyerlerimiz ile Nisan ayı kahvaltımız vardı.Ev sahipliğini Nurten Boyacı ve Nurdan Akyürük’ün yaptığı  kahvaltımız  dostlarımız üyelerimiz ,bursiyerlerimiz ile çok güzel bir ortamda gerçekleşti...

          Nisan ayını  GÜLDESTAN BALESİ ile açıyoruz.7.4.2011 akşamı Haşim İşcan Kültür Merkezinde gerçekten güzel bir bale izledik.               

    Projemiz kapsamındaki ‘ SU HAYATTIReğitimlerimiz devam ediyor.14.4.2011 günü Teomanpaşa Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerine su hayattır eğitimi verildi.

    15 NİSAN 2011 cuma günü  aylık düzenlemiş olduğumuz yemeğimiz  Antalya Tenis İhtisas Klubü'nde gerçekleşti.  

       22 Nisan 2011 saat:14:00 başlayan  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  4.Geleneksel Sokak Şenliğimizi  tüm kursiyer, bursiyer, üyelerimiz,   dostlarımız ve mahalle halkı  ile   çocuklarımızın  eğlencelerine hep birlikte  katılarak büyük bir coşkuylamarşlarımız ile sonlandırdık.Daha nice 23 Nisanlara ... 

        TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERNEĞİ ŞUBELER TOPLANTISI I 29 - 30 NİSAN 2011-ROOF GARDEN HOTEL-ESKİŞEHİR’de gerçekleştirildi.Derneğimizi temsilen Başkanımız Sibel Hasırcıoğlu katıldı.

        Geleneksel bursiyerlerimizle kahvaltı toplantımız. 07.05.2011 günü saat 10:00 da dernek binamızda.ev sahipliğini yönetim kurulumuzun yaptığı kahvaltımızda  üyelerimiz,bursiyerlerimiz ve dostlarımız ile birlikteydik.Dışarıdan gönüllü burs katkıları ile bize desteklerini hiç bir zaman esirgemeyen Sn.Nazlı Törer'de kahvaltımızda bizlerle beraberdi, bursiyerlerimizle yaptığı görüşmelerde öğrencilerimize hayattan o kadar güzel örnekler verdi ,kendi deneyimlerini anlattı zamanın nasıl geçtiğini anlamadık...

             Antalya Alanya Bera Otelde seminerdüzenleyen ErsağTemizlikÜrünlerifirmasının toplantısında su hayattır projemizi anlatarak katılımcıları kullandıkları temizlik ürünlerinde suyun ne kadar önemli olduğu ve yapılması gereken tasarruflar konusunda bilgilendirme eğitimi verildi..

       AzizeKahramanHalkEğitimMerkeziile TürkÜniversiteliKadınlarDerneğiKonyaaltıŞubesi işbirliğiyle “LütfiyeKünerToplumEğitimMerkezinde faaliyet gösteren “Mefruşat”“TakıTasarımİşlemeciliği” ve “Şiş Örgücülüğü ”kurslarımızın yıl sonu ŞsssssŞŞşşşşşşSergisi, Lütfiye Küner Toplum Eğitim Merkezimizde18.05.2011 günü yapılan açılış ile gerçekleştirildi.Azize Kahraman Halk Eğitim MerkeziMüdürümüz ve Dernek Başkanımızın yapmış oldukları açılış sonrasında üyelerimizin ,bursiyerlerimizin,kursiyerlerimizin ve dostlarımızın katılımı ile güzel bir yıl sonu sergisi gerçekleştirdik...

      Zeytinköy Projesi doğrultusunda düzenlemiş olduğumuz aile içi iletişim konulu kompozisyon ve resim yarışmalarımız sonuçlandı.yarışmaya katılan okullarımızda 13.05.2011 cuma günü saat 12:00-12:30 Konuksever ilköğretim okulunda resim yarışmasında 1. olan öğrencimiz Nurettin Uzunoğlu'na bisiklet ödülü ve diğer öğrencilerimize katılım belgeleri verildi.16.05.2011 pazartesi günü saat 12:15-12:45 Kamile Çömlekçioğlu,saat 14:30 da ise İnönü ilköğretim okullarında öğrencilerimize ödülleri verildi.Ökullarımızda öğrencilerimizin bu başarılarında büyük payı olan öğretmenlerimizede teşekkür belgeleri verildi,bundan sonraki yaşamlarında da tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

       Zeytinköy Projesindeki Gültekin ilköğretim okulumuzda 1.sınıf ve ana sınıflarımızdaki öğrencilerimize diş sağlığı konusunda üyemiz Diş Hekimi Ayhan Apaydın tarafından eğitim verildi.Öğrencilerimiz diş konusundaki sunuyu çok dikkatli dinlediler ve eğitim sonrasında dağıtıla diş macunu ve diş fırçalarına çok sevindiler...

       31.05.2011 salı günü beşincisini gerçekleştirdiiğimiz kuruluş yemeğimiz Türk Ssanat Müziği koromuzun söylediği çok güzel eserler,Halk oyunları ekibimizin Harman Dalı ve Trakya yöresinden oyunları ile büyük bir coşku içerisinde geçti.Tüm üyelerimiz, dostlarımız, kursiyer ve bursiyerlerimiz ile daha nice böylesi birlikteliklere...

      Şubat ayı içinde başlamız olduğumuz zeytinköy projesi çalışmalarımızı derneğimizin bu yılki aile içi şiddet konusundaki çalışmaları ile tamamlamış bulunuyoruz.eğitimlere katılan il milli eğitim müdürlüğü zeytinköy projesi koordinasyon grubu, okullarımız , avukatlarımız ile dernek binamızda 2.6.2011 günü yaptığımız kapanış törenimiz dernek tanıtımımız ve proje sunumumuz sonrasında katılımcıların geri bildirimleri teşekkür belgelerimizin dağıtımı ve terasımızda verdiğimiz kokteylimiz ile sona erdi...

      23.06.2011 günü Hoşgeldin  Kokteyli ilebaşlayan UWE çalışmalarımız,24.06.2011 sabahı LkyaWorld oteldeki kayıt işlemi ve açılış konuşmaları sonrasında Antalya Senfoni Orkestrasının dinletisi ile güzel bir toplantıya başlandı. .Kadının insan hakları çerçevesinde kadın ve yoksulluk  konulu toplantımızın sunumları gerçekleştirildi.UWE Genel Kurul toplantısı ve Workshoplar ile toplantımızı tamamladık.

     27 Haziran 2011 - 30 Ağustos 2011 tarihleri arasındaki yaz okulu kurslarımız resim,ingilizce ve bilgisayar derslerinin yanı sıra kursiyerlerimize Atatürk 'ün yaşam tarzı, ülkemiz için yaptıkları konularında bilgiler verildi.Öğrenci ve velilerimize beslenme konusunda eğitimler verildi

         23 Haziran 2011 perşembe günü saat :18:00 de Talya Otel’de UWE toplantısı öncesi Büyükşehir Belediye Başkanımız prof.Dr.Mustafa Akaydın'ın hoşgeldiniz kokteyline avrupadan gelen uwe üyeleri ile türk üniversiteli kadınlar derneği şubelerinden misafirlerimiz katıldı

          23-26 Haziran 2011 tarihlerinde UWE toplantısı Antalya Lkya World Otelde yapıldı.

         14.09.2011 günü  Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezinde yapılan toplantıda yeni başlayacak dönemde sivil toplum kuruluşları olarak hangi kursların istendiği, farklı ne gibi çalışmalar yapılacağı dernekler olarak halk eğitim merkezimiz ile birlikte işbirliğini daha iyi nerelere götürebiliriz konuları gündemde idi.

         Ekim ayında kurslarımız başladı.Ana sınıfımız sabah ve öğlen olmak üzere iki grup halinde derslere devam etmekte,kırk yama ,takı tasarım,tığ örgücülüğü,gıda bu dönem başlayan diğer derslerimiz.Gelen talepler doğrultusunda kurslarımız açılmaya devam edecektir.

         14-16 Ekim tarihlerinde beşincisi düzenlenen şubeler toplantısı Konya’da yapıldı. Derneğimizi temsilen Başkanımız Sibel Hasırcıoğlu katıldı.

          29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Van Depremi Nedeniyle iptal edildi,çelenk sunma törenine derneğimizi temsilen Başkanımız Sibel Hasırcıoğlu,kurucu başkanımız Alev Küner,Yönetim Kurulumuzdan Leyla Uğur,Canan Cingöz ve üyemiz Sezer Güveri katıldılar.Gün içinde ve gece boyunca Cumhuriyet Bayramı coşkumuz devam etti.

 

             Kursiyerlerimiz ile bu dönemin ilk kahvaltısının ev sahipliğini yönetim kurulu sekreterimiz Leyla Uğur  ve üyemiz Hande Baysan'ın yaptığı 19 Kasım Cumartesi günü  düzenlenen  kahvaltımızda  yenibursiyerlerimiz  ile tanışırken eski bursiyerlerimiz ile de hasret giderdik. Üyelerimizden Fakiye Laçin hocam kahvaltımızda idi.eski öğrencileri ile karşılaşması pek çoğumuza duygusal anlar  yaşatıp  okul dönemlerimize bir gezintiye çıkardı, bizlerde öğretmenlerimizi andık...

             5 Aralık pazartesi günü  Lütfiye Küner Toplum Eğitim Merkezinde kadına seçme  ve  seçilme   hakkının verilmesi dolayısı ile kursiyerlerimize ve mahalledeki kadınlarımıza üyemiz avukat Teyfe Toptaş'ın  bir sunumu oldu.

             Tiyatro sezonunu açıyoruz,09.12.2011 Cuma akşamı  Antalya Büyükşehir Belediyesinin oyunu       TERSİNE  DÜNYA adlı oyununu izledik…

               Gıda  Tarım ve Hayvancılık  Antalya İl Müdürlüğünden almış olduğumuz destekle 08.12.2011 tarihinde dernek binamızda kursiyerlerimiz ile peynir yapımı vardı.DAaha öncesinde ise erik marmelatı,zeytin kırma,turşu ,ayva reçeli,sirke,aşure yapımı öğretildi.

                09.12.2011 tarihinden itibaren Cuma günleri saat:10:00-12:00 saatleri arasında dernek binamızda halk oyunları çalışmalarımız başladı.  

               Derneğimizin  Aile Planlaması Derneği ile ortak  olarak  12-14.12.1011 tarihleri arasında Kıbrıs  kültür  gezisi  düzenledi.

               16.12.2011 Cuma günü derneğimizin bu yılki son  yemeği  Antalya Tenis İhtisas Klübünde yapıld. Üyelerimiz ve dostlarımız ile yemeğimiz çok güzel bir ortamda gerçekleşti... 

                 20.12.2011 ANTALYA DEVLET OPERA VE BALESİNİN modern dans gösterisi MEVLANA'nın  ÇAĞRI'sı  gösterisine dernek olarak katıldık...  

 

           

 

 

 


01/02/2023 Gün Ortalama:21  Bugün23 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:44.192.247.184